Mett ostes annab turvatunde “oma” mesinik

Eilses Pealtnägijas avaldati Eesti kauplustest korjatud mete DNA-proovide tulemused. Nende põhjal kukkus 55 meest läbi 17 ehk ca 31% valikusse sattunud jaekettides müüdavatest metest.

Arusaadavalt on see info suurendanud kõhklusi meeostjate seas ja Eesti Mesinike liitu on saabunud kirju ja kõnesid tarbijate küsimusega, kuidas ja millist mett siis osta, et mitte petta saada.

Arutleme! Esiteks on rõõm näha, et enamik Eesti mesinike metest olid ehtsad. Kui vaadata testimisele valitud mesi tootjariikide kaupa, siis Eesti mesinike tooteid oli 35 ja neist kukkus läbi 3. Kõik need kolm olid ühe meepakendaja tooted. Mujalt sisse toodud tooteid oli 20 ja neist kukkus läbi 14.

Oleme nördinud, et see üks meepakendaja, kelle esindaja Anatoli Seredjuk ka Pealtnägijas testi tulemusi kommenteeris ja neid mee ülekuumutamisega selgitada püüdis, rikkus Eesti mete renomeed. Seekord sattusid testimisele tema ettevõtete brändid MESI MAGUS (tooted siltidega Eesti mesi ja Tatraõiemesi) ja KAUNISSAARE (sildil: Eesti mesi). Selle meepakendaja tooted on varemgi testides põrunud.

Tähelepanu äratas, et selle pakendaja kaks toodet kandsid Pääsukesemärki. Pääsukesemärk on päritolu- ja kvaliteedimärk, mida annab välja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) ja mis antakse tootele, mille põhitooraine pärineb Eestist ja mis on valmistatud Eestis. EPKK annab oma tänases infokirjas teada: “Antud mesi sai Pääsukesemärgi 2021. aastal vastavalt tol ajal kehtinud nõuetele. Samas tuleb tõdeda, et konkreetse toote järelkontroll pole seni toimunud. Täna, 12. detsembril, on EPKK esindajad Tartu Celvia laboris kohapeal, et arutada tekkinud olukorda ning viia läbi vajalikud järelkontrollid.” EPKK toiduvaldkonna juhi Meeli Lindsaare sõnul on tähtis, et Pääsukesemärki kandvad tooted vastaksid kõrgeimatele kvaliteedistandarditele ja tarbijad ei satuks eksituse ega pettuste ohvriks: „Oleme alustanud koostööd Celvia laboriga, et DNA-testi rakendamine muutuks mee kvaliteedi hindamise standardiks.  Kuigi analüüs ei ole Eesti PTA või ELi EFSA poolt veel kinnitatud, siis meie usaldame teadlaste välja töötatud uuenduslikke meetmeid ja edaspidi saavad Pääsukesemärgi üksnes need meetooted, mis on läbinud vajalikud testid, tagades nii toodete autentsuse kui ka läbipaistvuse.“ EPKK lisas, et juhul kui selgub, et Pääsukesemärgi taotlenud ettevõtja on lepingut rikkunud, võidakse leping erakorraliselt lõpetada.

Teiseks näitas mee-eksperiment, et sissetoodud mete seas oli lõviosa läbikukkujaid need meed, mille sildilt võib lugeda, et tegu on seguga. Mete segud, eriti need, mille koostises on väljastpoolt Euroopa Liitu pärit meed, on just need „tunnelid“, mille kaudu võltsmesi kõige lihtsamalt ELi turule jõuab. Ka mitme jaeketi omamärgitooted osutusid mittemeeks. Näiteks Rimi pärnaõiemee koostise kohta leidub Rimi e-poes järgmine info: „Toodetud RIMI eritellimusel. Euroopa Liidust ja väljastpoolt Euroopa Liitu pärit mee segu.” Huvitav on ka brändi Unique lugu – aasta tagasi leidis PTA selles võõrsuhkruid ja toode kõrvaldati müügilt. Nüüd kukkusid sama nime all müüdavad portsjonmeed taas testist läbi. Vahepeal oli muudetud brändi pakendit.

Mida sellest kõigest järeldada?

  1. Enamik Eesti mesinike mett on ehtne mesi.
  2. Enamik mujalt sisse toodud mett ei ole ehtne mesi.
  3. Eelista Eesti mett. Selleks loe silti: kui seal on märge, et „Euroopa Liidust ja väljastpoolt ELi pärit mee segu“, siis on parem see purk poodi jätta.
  4. Eelista Eesti mesinike mett. Selleks loe meesildi tootjainfot: kui sealt puudub tootja/mesiniku nimi, siis on parem see purk poodi jätta.

EMLi juhatuse esimees Aleksander Kilk kinnitab: “Meil on väga hea meel, et meie teadlaste ja mesinike ühisprojektina on välja töötatud mee DNA-meetod – see aitab meevõltsinguid ära tunda ja meeturult välja suruda. Meesõpradele kinnitame sama nagu testki: enamik Eesti mesinikke on ausad ja toodavad kvaliteetset mett.”

Kuni kontrollorganid ja jaeketid end võltsmett ära tundma ja selle eest kaitsma õpivad, on meesõbrale kõige kindlam viis saada ehtsat mett osta seda otse mesinikult. Seda enamasti ka tehakse: mitmes meeturu uuringus on selgunud, et üle poole Eesti meeostjaid eelistab osta mett kas otse mesinikult või turul ja kaupluses konkreetse mesiniku toodetud mett.

Soovitame: leidke endale usaldusväärne isiklik mesinik, tema toodetud mett võib rahuliku südamega osta ja süüa! Kui sellist veel pole, aitab otsing veebis – paljudel Eesti mesinikel on olemas korralik koduleht ja sotsiaalmeediakanal. Valdkonnas aitab orienteeruda ka näiteks aasta mesinike nimekiri meie kodulehel https://mesinikeliit.ee/tunnustamised/.

Foto: kuvatõmmis ERR kodulehelt https://www.err.ee/1609548145/suurel-meeeksperimendil-olid-morud-tulemused