Milline olid, mee- ja mesindusaasta 2024? Väike kokkuvõte nii otseselt kui kaudsemalt mesilaste, mee ja mesindusega seotud sündmustest.
Jaanuar
- Berliinis 19.-28. jaanuaril toimuval rahvusvahelisel põllumajandus- ja toiduainetööstuse messil Grüne Woche esindab Eesti mett Artisan Honey.
- Mesinduses süveneb kriis: odava võltsmee survel hinda tõsta ei saa, sisendite hinnad aga tõusevad ja mesinikud teevad kriisiplaane. Arvutades mesinduse tasuvust, leitakse, et “eksisteerida saab, aga noortele mesindust elukutsevalikuks soovitada ei saa” (Aimar Lauge intervjuust ajakirjale Mesinik, kevad/2024). Kõige suuremat survet tunnevad keskmised, 50-150 perega mesinikud.
- Eesti kinolinal lendavad mesilased David Ayeri märul „Mesinik“ oli jaanuarikuu teise nädalavahetuse vaadatuim film Eesti kinolevis. Ka EML aitas kaasa – loosisime meie jälgijate seas välja priipääsmed kahele kinno – et nad saaksid oma silmaga vaadata, kuidas Jason Statham mesilastega hakkama saab 🙂
- 30. jaanuaril jõuavad Euroopa Parlament, Euroopa Komisjon ja Euroopa Nõukogu kokkuleppele nn hommikusöögidirektiivi reeglistiku muutmise osas. Muutusega karmistati mee, mahlade ja mooside märgistamise nõudeid, sh kohustati etiketil välja tooma konkreetsed päritolumaad, mitte piirduma fraasiga “pärit väljastpoolt Euroopa Liitu”.
- Viime läbi küsitluse liikmete seas, et saada selgem pilt liikmete ootustest EMLile. Vastustest selgub, et enim soovitakse koolituste ja õpitubade korraldamist (65%) ning tegevusi, mis aitavad tõsta tarbijate huvi mee ja mesindussaaduste vastu (65%). Samuti peetakse tähtsaks tegevusi mesinike ühtsuse ja koostöö suurendamiseks (59%). Koolitustelt oodatakse kõige rohkem mesinduse erialaseid teadmisi algajatele (70%), mesindussaaduste tootearenduse, mesilaste korjeala rajamise ja turunduse teemasid (kõik 41%). Koolitustel eelistatakse osaleda pigem kohapeal (53%) kui veebis. Veel ootusi EMLi tegevusele:
- – rohkem ühtset teavitustööd mee erinevatest võimalustest, kasulikkusest jms eri vanusegruppidele; eriti noortele, kelle seas mee tarbimine on väga madal;
- – välja töötada ühtne õppematerjal koolidele ja lasteaedadele esitlemiseks;
- – olla nähtav kõikidele mesinikele;
- – esmajärjekorras hoolitseda selle eest, et mee väärtus kasvaks inimeste silmis ja mee kasulikkus oleks kõigile teada;
- – leida lahendus staatilise kodulehe muutmiseks ja info jagamiseks sotsiaalmeedias;
- – kutsuda kokku vabatahtlikud org liikmed, korraldada visioonipäevi, sõnastada organisatsiooni selge visoon ja tegevuskava arenguks ja võtta suund noorema põlvkonna kaasamisele.
Veebruar
- Eesti kutseliste mesinike ühingu president Mario Kalvet käib koos Euroopa kutseliste mesinike ühingu (EPBA) presidendi Bernhard Heuveliga Euroopa-tuuril, et aktiveerida mesinike seltse ja kutsuda neid EPBA liikmeks. Kogutakse allkirju nõudmisele kehtestada sissetoodavale meele ELi piiridel tollid.
- Mesindushuviliste Klubis kütavad kirgi arutelud lestakindla mesilase võimalikkuse üle. Palume Daniil Brantil kirjutada VSH-mesilasest ajakirjale Mesinik ülevaatelugu. Lugu “Lestakindel mesilane – müüt või tegelikkus?” ilmub Mesiniku kevadnumbris.
- Pärime ministeeriumist aru mesilasperede toetuse jätkumise kohta. Regionaal- ja põllumajandusministeerium vastab, et on otsustatud jätkata mesilaspere toetuse maksmist kõigile, kelle mesilaspered on PRIA registris.
- 15. veebruaril osaleme PRIA ning regionaal- ja põllumajandusministeeriumi ning mesinduskogu veebinõupidamisel mesindussekkumise tegevuskava täitmist takistavate piirangute lahendamiseks. Mesinduskogu volitatud esindajana osalevad nõupidamisel Aleksander Kilk ja mesindussekkumise projektijuht Aivar Raudmets.
- Eesti mesi on väljas maailma suurimal toidu- ja joogimessil Gulfood. Eesti mett esindab messil Nordmel.
- Sõlmime koostöökokkuleppe Postimees Maa Elu ja Maalehega, et mesindusteemad jõuaksid tõhusamalt meediasse. Maa Elus ilmub meeturu kriisi teemal intervjuu Mario Kalvetiga, kommentaar Andres Tamlalt, loe siit.
- Algab EMLi iga-aastane mesinduse ABC-kursus. Kursus tuleb täis ja õppijate huvi kinnitab, et kui suures mahus mesindamine on kriisis, siis hobimesindus õitseb. Loengud ja praktilised õppepäevad kestavad augustini.
- Algavad koosolekud tarbijatele suunatud teavituskampaania korraldamiseks koostöös Läti Mesinike Liiduga. EMLi eesmärk on Läti kolleegide toel suunata fookus lastele, tutvustada mee eri maitseid, kasulikkust ja kasutamise võimalusi.
Märts
- Aitame leida kõneisikud Vikerraadiosse: Mario Kalvet ja Agnes Peinar ehk meie kutselised ja hobimesinikud käisid koos Vikerraadio stuudios rääkimas mesindusest ja meest. Kuula siit. Sellest intervjuust läheb lendu fraas: Eesti mesi on meie kohalik luksus.
- 9. märtsil toimub koostöös Karksi-Nuia aianduse ja mesinduse seltsiga mesinike nõupäev Karksi-Nuias. Ettekannetega esinevad ja küsimustele vastavad mesinikud Aleksander Kilk ja Jorma Õigus.
- Ilmub ajakirja Mesinik kevadnumber, mahukam kui varem (48 lk); vahetasime ka paberi lugeja- ja keskkonnasõbralikuma vastu.
- Osaleme Põhja- ja Baltimaade mesindusnõukogu (PBMN) kohtumisel 21.–23. märtsil Vilniuses. Eestit esindasid Aleksander Kilk, mesindussekkumise tegevjuht Aivar Raudmets ning mesindusteadlane ja EurBee 10 president Risto Raimets.
Aprill
- 6. aprillil toimub Türi Kultuurikeskuses mesinduse teabepäev koos EMLi üldkoosolekuga. Lektorid: Mario Kalvet, Sigmar Naudi, Reet Karise, Aleksander Kilk ja Krista Kivisalu.
- Korraldame 13. aprillil Jõhvis venekeelse mesinduskursuse algajatele. Lektorid: Ülo Lippa ja Hagbard Räis.
- 23. aprillil toimunud Copa-Cogeca mesindusgrupi veebikoosolekul osaleb Aleksander Kilk.
- Eesti mee DNA-test tuleb avalikkuse ette ja tekitab esimestest pressiteadetest ja intervjuudest alates avalikkuses suurt ja sooja tähelepanu, loe siit.
- Alustame ideekorjet mesinike suvise kokkutuleku planeerimiseks: teeme küsitluse veebis ja moodustame EMLi ja liidu sõprade vabatahtlikest suvepäevade toimkonna, kuhu kuuluvad Agnes Peinar, Heiki Kruusalu ja Erki Naumanis; EMLi poolt veab korraldamist Krista Kivisalu; mesinduskogu poolt Aivar Raudmets.
- Sõlmime koostöökokkuleppe Pärnu Lahe Partnerluskoguga, et korraldada koostöös 5.-6. juulil Pärnumaa meepäevad. Meepäevade eesmärk on jagada tarbijatele inspiratsiooni, kuidas mett – seda Eesti kohalikku luksust – köögis nutikalt kasutada.
- Juba aprilli alguses rõõmustavad Lõuna-Eesti mesinikud tarukaalude näitude üle; aprilli viimastel nädalatel pääsevad mesilased korjele ka mujal Eestis.
Mai
- Mesilaspere toetust taotleb PRIAst 1935 mesinikku kokku 35 553 mesilasperele.
- Koostöös Elva mesinike seltsinguga korraldame Elvas 13. aprilli ja 11. mail mesinduskursuse algajatele mesinikele. Lektorid Aleksander Kilk, Tõnu Hiiemäe ja Rein Pedaja.
- Tõlgime ja kohandame Eesti oludele koostöös Läti mesinike liiduga mee teavitusmaterjalid: voldikud “Saame tuttavaks: mesi!” ning kaks mängulist testi lastele: mee ja mesilaste kohta ning mee eri maitsete kohta, vaata siit.
- Kutsume üles mesilaste päeva puhul 20. mail avama oma mesila uksed lastegruppidele või rääkima mesilastest koolides-lasteaedades.
- On hea korjekuu peaaegu kogu Eestis.
Juuni
- Loodus kiirustab: jaanipäevaks on vähemalt Lääne- ja Pärnumaal loodus 2–3 nädalat tavapärasest ees ja juba enne jaanipäeva nähakse neis maakondades põdrakanepit õitsemas. Kas looduslik peakorje lõpebki tänavu juuniga?
- Ilmub ajakirja Mesinik suvenumber, kus muu hulgas sees ka intervjuu meepäevade ja mesinike suvepäeva esineja, mee maitsete treeneri Lauri Ruottineniga Soomest.
- Ilmub mesinduskogu trükis “Mesi. Meie igapäevane luksus”.
- Valmistame ette mesinike suvepäeva 7.07 Uulus ja Pärnumaa meepäevi 5.-6.07; sõidame sellega seoses läbi kõik osalevad mesilad maakonnas, teeme pilte ja jagame turundusmaterjale.
- Pärnumaa Aasa Mesi maheda metsaõite mesi saab Londonis rahvusvahelisel meekonkursil Honey Awards kuldmedali.
Juuli
- 5.-6. juuli Pärnumaa meepäevadest saab osa 2500+ inimest. Meepäevade kajastusi ilmub Maa Elus, Pärnu Postimehes, Maalehes. Õpitube juhendavad Katrin Aid, kes õpetab mee kasutamist jookides; Tuuli Mathisen, kes näitab, kuidas mett söögitegemisel kasutada, ja Sirje Mölder, kes teeb lõhnavat vahakunsti ja vahast toidumähikuid. Päeva Valgeranna veinitallis juhib Tarmo Eres. Mesinduskogu eestvedamisel valime ka rahva lemmikmee – selleks osutub Maarika Puusepa mesila metsaõite mesi.
- 7. juulil suvepäeval Uulus osaleb 160+ mesinikku ja mesindushuvilist. See on viimaste aastate suurim hulk mesindusega seotud inimesi, kes ühisele üritusele kokku tulevad. Lektorid: Marje Riis, Lauri Ruottinen, Peeter Hussar, Leo Vari, Daniil Brant; õpitube juhendavad Janek Saarepuu, Sirje Mölder, Katrin Aid, Hagbard Räis, Raul Orglaan, Rein Männiste. Päeva juhib Tarmo Eres.
- 15. juulil toimub Eesti mesinduse ümarlaud, kus osalevad regionaal- ja põllumajandusministeeriumi, PTA ja EPKK esindajad. EML poolt osaleb ümarlauas juhatuse esimees Aleksander Kilk.
- 20.-21. juulil toimunud avatud talude päevadel osalevad mitmed mesinikud, näiteks olid avatud EMLi liikmete Ülle ja Vahur Talimaa ning Ülo Lippa mesilate väravad.
- Avame EMLi uuendatud ja värske sisuga kodulehe.
August
- Ilmub mesinduskogu välja antud trükis “Mesi teadlaste luubi all”.
- Korraldame 17. augustil mesinduskursuse Paradiisi Mesilas. Lektorid Tarmo Jaanisk ja Aleksander Kilk.
- Eestit külastab Euroopa Kutseliste mesinike ühingu president Bernhard Heuvel, et koos meie kutseliste mesinikega alustada meekorje-projekti, külastada Celvia laborit ja viia sinna Saksamaa kauplustest kogutud mett DNA-testide tegemiseks. EML kajastab meekorje-projekti ajakirjas Mesinik ja uudiskirjades.
September
- 2. septembril jõuab teleekraanile ETV saade Osoon, kus saatejuhid käivad mesindusega tutvumas mesinik Ülo Lippa mesilas.
- Korraldame mesinike teabepäeva ja mesindusnäituse 14. septembril Karksi-Nuia meefestivali raames. EMLi läbi viidud rahva lemmikmee konkursil saab esikoha Helen Baumanni mesi Pärnumaalt. Toimub ka õpituba Katrin Aidi juhendamisel, kus õpitakse tegema meejooke.
- Osaleme 7.-18.09 Tallinnas rahvusvahelisel mesindusteaduse suursündmusel EurBee 10. Aitasime kaasa üritusest teavitamisel, mh ilmusid ajakirjas Mesinik EurBeel osalejatega tehtud intervjuud ning pressiteated Maa Elus.
- Ilmub ajakirja Mesinik sügisnumber. Persooniloos rääkis mesilaste vaktsiini sünnist prof. Dalial Freitak, loe siit. Sama artikli avaldab Maa Elu.
- Alustame koostöös Läti Mesinike Liiduga ettevalmistusi meehommiku kampaaniaks. Kohandame Eestile sobivaks videoklipi ja reklaambännerid „Söö mett iga päev. Söö mett ka meehommikul 15. novembril.“
- Mesilased on talvekorda sätitud ja tagasivaateid tehes tundub, et kuigi meesaagid üle Eesti olid erinevad, jäi suures osas Eestis loodusliku korje ajaks aprill kuni juuni lõpp, pärast seda said mesilased korjet peamiselt kultuurtaimedelt.
Oktoober
- Korraldame 5. okt mesinduskursuse Pärnumaal Ülle ja Vahur Talimaa mesilas. Lektorid Ülle ja Vahur Talimaa.
- Korraldame 5. okt venekeelse mesinduskursuse Ida-Virumaal Jõhvis. Lektorid Ülo Lippa ja Sergei Kozlov.
- 11. oktoobril kuulutatakse välja Tartu parima ettevõtja konkursi tulemused, kus Tartu Postimehe lemmiku tiitli saab mee DNA-test.
- Toimub meehommiku teavituskampaania 15.-23. okt koostöös Läti mesinike liiduga.
- 17. oktoobril jõuab teleekraanile ERR+ saade Öko? Loogiline, kus mesinik Andres Tamla tutvustab suviseid tegemisi mesilas. Saadet valmistasime ette juunis-juulis. Vaata siit.
- Meehommiku materjalidena valmistasime ette järgmised õppe- ja jaotusmaterjalid: slaidiprogramm + nuputamisülesannete lehed jm jagamismaterjal (voldikud, helkurid, mäng Mesi, Jussikese nupuvihikud Nuti Grupilt). Vaata siit: https://mesinikeliit.ee/meehommik/
- Viime läbi aasta mesiniku ja aasta mesinike sõbra kandidaatide esitamise ja veebihääletuse.
November
- 8. novembril toimunud Põhja- ja Baltimaade mesindusnõukogu koosolekul esitab EMLi juhatuse esimees Aleksander Kilk ülevaate Eesti mesinduse olukorrast ja arengutest 2024. aastal.
- Korraldame 9. novembril Tallinna loomaaias teabe- ja inspiratsioonipäeva. Registreerunuid 70+. Peamised teemad mee turundus, meehommikuks valmistumine, mee ja vaha kasutamise ideid ja kadudeta mesindus. Lektorid Karl Multer, Erki Naumanis, Jaanus Hõrak, sõna soovivad Heiki Kruusalu, Krista Kivisalu, Moonika Sinivee. Õpitube juhendavad Örrekese meistrikoda ja Valmar Palmsaar.
- Õnnitleme aasta tegijaid: aasta mesinikuks valitakse veebihääletuse ja teabepäeva hääletuse tulemuste liitmisel Andero Tank ja aasta mesinike sõbraks Kairi Raime. Mõlemad on EMLi liikmed.
- Meehommikul 15. novembril külastavad mesinikud vähemalt 40 lasteaeda ja kooli. Võrreldes mulluse meehommikuga on kasv kahekordne (2023. aastal käidi u 20 lasteasutuses).
Detsember
- Brüsselis kuulutatakse välja Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika võrgustiku konkursi “Inspireeriv põllumajandus ja maaelu” Euroopa parimad. Eesti projekt “DNA põhise meetodi arendus mee koostise ja päritolu tuvastamiseks” kuulutatakse Euroopa publiku lemmikuks.
- Ilmuvad ajakirja Mesinik talvenumber ja EMLi mesinike kalender 2025.
- 11. detsembril avalikustatakse ETV Pealtnägijas meekorje käigus Eesti kauplustest kogutud meeproovide DNA-testi tulemused ning meie kutseliste mesinike kogemus Pariisi messilt, vaata siit.
- 17. detsembril oleme koos Eesti Kutseliste Mesinike Ühingu ja teiste Eesti mesinduskogu liikmesorganisatsioonide esindajatega regionaal- ja põllumajandusministeeriumis, et rääkida mesindussektori kitsaskohtadest ja vajalikest lahendustest ning arutada mesilaspere toetuse maksmise jätkamist 2025. aastal.
- Hoolimata kõigest – oleme elus 🙂 Kui võtta aluseks meie traditsiooniline uusaastasoov – tulgu hea sumina- ja meeaasta – siis suminat tundus olevat rohkem kui mett, aga kas polegi just see sumin (ehk koostöö, kooskäimised ja uued mõtted) praegusel ajal väga hea?