Probleemide vältimine algab põllumajandustootja ja mesiniku vahelisest heast läbisaamisest.
10 käsku taimekaitsevahendi kasutajale
- Tutvu mesilate registriga ja tee kindlaks, millised mesilad jäävad Sinu põldudest, mida sa plaanid taimekaitsevahendiga töö- delda, 2 km raadiusesse.
- Otsi kontakti mesila omanikuga ja lepi te- maga kokku taimekaitsevahendi kasutami- sest teavitamise viis kas telefoni teel, suu- liselt või muul viisil.
- Võta varuteavitamise kontaktandmed ju- huks, kui kokkulepitud andmete alusel tea- vitamine mingil põhjusel ei toimi.
- Teavita mesinikku mesilastele atraktiivse- mate põllukultuuride (raps jm) põldude kavandatud asukohtadest ja neil kasutata- vast taimekaitsevahendist (eriti insektitsii- dist).
- Lepi kokku käitumine juhuks, kui kokku- lepitud ajal ei ole kas vihma tõttu või muul põhjusel võimalik töid teha ja need nihku- vad edasi.
- Püüa kavandada oma tööd taimekaitseva- hendiga õhtusele või varahommikusele aja- le enne või pärast mesilaste aktiivset lend- lust.
- Teavita oma taimekaitsetöö tegijat (trakto- risti või teenuse osutajat) teadaolevatest mesilasperede asukohtadest ja selgita talle võimalikke tagajärgi vale käitumise korral.
- Teavita mesinikku võimalikult täpselt oma kavandatava taimekaitsetöö tegemise ajast.
- Kontrolli, kas sinu taimekaitseinspektori, kelle haldusalas sinu põllud asuvad, tele- foni number ühtib mesinikule teadaoleva taimekaitseinspektori telefoni numbriga.
- Õhtul alusta pritsimist mesilast kaugemast küljest ja hommikul mesilapoolsest küljest.
10 käsku mesinikule
1. Püüa saada teada nende põldude valdajad, kelle põllud jäävad Sinu mesilaste korje- alasse, ning otsi põldude valdajatega kon- takti ja lepi nendega kokku taimekaitsetöö- dest teavitamise viis.
2. Võta kindlasti ka andmed põldude valdaja- ga kiire kontakti saamiseks.
3. Teavita põldude valdajat oma mesilaspere- de võimalikest asukohtadest taimekaitse- vahendi tõenäolise kasutamise ajal.
4. Anna varukontaktandmed juhuks, kui tava- line teavitamine mingil põhjusel ei toimi. 5. Täpsusta selle taimekaitseinspektori tele-
foni number, kelle haldusalas sa asud.
6. Püüa olla kohal, kui toimuvad taimekaitse-
tööd atraktiivsetel põllukultuuridel mesilas- tele ohtliku taimekaitsevahendiga sinu mesilaste korjealal.
7. Võimaluse ja vajaduse korral keera lamav- taru taimekaitsetööde ajaks 180 kraadi mitte kauemaks kui üheks ööpäevaks.
8. Taimekaitsevahendi kasutamise nõuete rik- kumise kahtluse korral püüa saada kontakti tööde tegijaga ja ürita välja selgitada tööde ohtlikkus, vajaduse korral teavita sellest põldude valdajat ja saavuta kokkulepe tööde peatamiseks.
9. Kui kokkulepet ei saavutata, teata Põllu- majandusameti maakonna taimekaitseins- pektorile arvatavast taimekaitsevahendi kasutamise nõuete rikkumisest.
10. Ladusa koostöö korral premeeri põlluma- jandustootjat purgi meega.
Loodame Eesti Mesinike Liidu ja kõigi mesinike poolt, et selline vastastikust usaldust suurendav hea koostöö põldurite ja mesinike vahel tõepoolest süveneb. Sellest võidavad mõlemad osapooled ja kaotajaid ei olegi. Vahetus omavahelises suhtlemises saavad põldurid ja mesinikud paljud asjad selgeks arutatud. Nii sünnib ka mesinikel vähem põhjusega või põhjuseta hirme põldurite-pritsimeeste tegevuse pärast. Ja põllumehed saavad mesilaste tolmeldamistööst sündiva tasuta saagilisa.