Eesti Mesinike Liit (EML) on mesinikke, mesindusseltse ja ühendusi liitev suurim mittetulundusühing Eestis. EML on asutatud 1992. aastal. Loeme ennast 1902. aastal asutatud Eesti Mesilaste Pidajate Seltsi tegevuse jätkajaks.
Praegu on meil 500+ liiget, nende seas on nii ühe mesilaspere pidajaid kui neid, kel peresid mitusada. Liikmeks võib astuda ka ettevõte, meil on üle 50 juriidilisest isikust liiget. Liidu liikmeks oled oodatud ka siis, kui sul mesilasi veel pole, on aga huvi ja soov nende kohta rohkem teada saada.
Meie tegevuse peamised eesmärgid
- Koordineerida Eesti mesinduse arengut.
- Tutvustada ja populariseerida mesindust kui looduslähedast tegevusala.
- Aidata kaasa nii harrastajatele kui ka professionaalsetele mesinikele võimalikult soodsate mesindusalaste tingimuste loomisel.
- Rääkida kaasa mesilaste heaolu tagamisel.
Meie põhilised tegevussuunad
- Mesinduse alase teabelevi ning koolituse arendamine, mesinike vajadusteks erialase oskusteabe loomine ja infolevi korraldamine, sealhulgas ajakirja Mesinik ja EMLi veebilehe kaudu, ning mesindusalase teabe levitamine Eesti ulatuses, sealhulgas koostöös Eesti mesinduskoguga.
- Eesti mesilate baasil meetootmise ja -turustamise võimekuse suurendamine ning mesindussektori jätkusuutlikkuse ja konkurentsivõime parandamine.
- Eestis mesindussektori vajadusteks üldise arendustegevuse korraldamine, sealhulgas mee ja teiste Eestis toodetavate mesindussaaduste kvaliteedinäitajate parandamine ning mesinike sellealane teavitamine ning selleks teabe- ja koolitusürituste korraldamine.
- Arendustöö mee ja teiste mesindussaaduste käitlemise ja toiduohutuse ning hügieeni põhimõtete ja heade meekäitlemise tavade läbitöötamise ja propageerimise alal.
- Mee ja teiste mesindussaaduste omaduste ja kasutamisvõimaluste tutvustamine elanikkonnale, sh lastele, kodumaise mee ja teiste tervistava toimega mesindussaaduste senisest laialdasema kasutamise propageerimine ja meeturu arendamine Eestis.
- Jätkuv koostöö riiklike ametkondade ja põllumajandustootjate ühendustega keemiliste taimekaitsevahendite kasutamise vähendamiseks ja paremaks reguleerimiseks eesmärgiga kaitsta mesilasi taimekaitsevahendite väärkasutamisest põhjustatud mürgistuste eest.
- Koostöö arendamine teiste Eestis tegutsevate mesindusorganisatsioonidega.
- Mesilashaiguste ning -kahjurite, eriti varroosi ja Ameerika haudmemädaniku tõrjeviiside laialdane tutvustamine ja tähelepanu all hoidmine mesinike hulgas, vastava arendustöö ja seadusloome edendamine.
- Mesinike hulgas tõuparandustöö ja tõuaretuse ning heade tõuomadustega mesilasemade kasutamise propageerimine eesmärgiga suurendada Eestis mesinduse tootlikkust.
- Mesinduse kui looduslähedase tegevusala tutvustamine ja propageerimine ning mesindusõppuste ja -kursuste korraldamine eesmärgiga tuua uusi mesinikke mesindussektorisse.
- Mesinduse kui keskkonnasõbraliku tegevuse ja mesilaste tolmeldamistegevuse kaudu aia- ja põllukultuuride saagikuse suurendamisel ning looduslike taimekoosluste tasakaalu säilitamisel ühiskonnale suurt kaudset tulu andva tegevusala tutvustamine ja propageerimine elanike hulgas.
- Rahvusvahelise koostöö ja suhtluse arendamine mesinduse valdkonnas.
- Alates 26.04.2016 on meil koolitustele majandustegevusteade nr 14507, mis loob eeldused tulumaksu tagastusele.
Eesti Mesinduskogu
Eesti Mesinike Liit oli üks initsiaatoreid Eesti mesindusorganisatsioonide koostöö tugevdamiseks ühiseid huve ja eesmärke esindava Eesti Mesinduskogu kui seltsingulise koostöövormi loomisel. Eesti Mesinduskogu moodustati Eesti Mesinike Liidu osalusel ametlikult lepingu allakirjutamisega 31. jaanuaril 2022 Eesti 7 suurima mesindusorganisatsiooni poolt. 2023. aasta lõpuks kuulus Eesti Mesinduskogusse 8 liiget.
Eesti Mesinduskogu on volitanud Eesti mesindussekkumise toetuskava 2023-2025 täitmisel ennast esindama Eesti Mesinike Liitu suhtluses PRIA-ga ja finantsarveldustes.
Meie partnerid ja sõbrad
Eesti Mesinike Liit on Eesti Mesinduskogu, Apimondia, Põhja- ja Baltimaade mesindusnõukogu ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja liige. Oleme Töötukassa ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse, Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli, Eesti Maaülikooli ning Eesti Kutseliste Mesinike Ühingu ja teiste Eestis tegutsevate mesindusorganisatsioonide koostööpartnerid ja sõbrad.
Teeme koostööd Läti Mesinike Liiduga (Latvijas Biškopības biedrība) – koostööprojekti raames 2024-2025 toimuva teavituskampaania “Looduse vägi lusikatäies mees” eesmärk on suurendada teadlikkust mee kasutamise võimalustest ja mee seostest kohaliku looduse mitmekesisusega.