Mesi köögis

Mesi on imeline loodusand ja supertoit kiire magusavajaduse rahuldamiseks, kes siis seda ei teaks. Aga peale selle sobib mesi hästi ka kööki tooraineks: liha ja kala maitsestamiseks, salatikastme salajaseks koostisosaks, jogurtile iseloomu andmiseks, juustu ja marjade paariliseks snäkilauale. Ja muidugi hommikuste pannkookide peale.

pancake, baking, dessert-3284029.jpg

Mesi annab toitudele erilise maitsenüansi. Kasuta seda köögis julgelt ja arvesta järgmisi nippe.

  1. Liharoogadele võlub mesi ainulaadse maitse ja rõhutab samas liha enda aroome. Ahjupraed ja -ribid on maitsvamad ja jäävad mahlasemaks, kui niristada enne küpsetamist nende pinnale veidi mett või mee- ja sinepisegu. Broileri küpsetamisel on just mesi see salajane koostisosa, mis teeb liha pinna ahvatlevalt kuldküpseks.
  2. Köögi- ja juurviljaroogade puhul aitab ka väike meekogus parandada ja värskendada viljade maitset ja aroomi.
  3. Mesi on asendamatu salatikastmetes, kus see rõhutab eriti taimsete koostisainete loomulikku magusust.
  4. Mesi on olnud ajalooliselt esimene magustoitude magustaja ning sisaldab sedasama puuviljasuhkrut, mida on ka näiteks marjades ja puuviljades. Magustoitude puhul kasuta mett vähem kui suhkrut, et need liiga magusaks ei muutuks.
  5. Leiva, saia ja muude küpsetiste puhul säilitab mesi nende loomuliku niiskuse, hoiab neid kauem värskena ja parandab maitset.
  6. Kuna mesi karamelliseerub madalamal temperatuuril kui suhkur, siis langeta küpsetades ahjukuumust 10–15 kraadi võrra ja pikenda veidi küpsetamisaega. Nii väldid olukorda, kus küpsetise pind värvub liiga tumedaks.
  7. Mett kasutades vähenda veidi retseptis antud vedelikukogust, sest ka mesi sisaldab pisut vett.
  8. Kui asendad suhkrukoguse meega, siis arvesta, et mesi maitseb suus magusamalt kui suhkur. Seega võid kasutada mett 10–20% väiksemas koguses ja saada sama magusa tulemuse väiksema energiahulgaga.
  9. Mõnel juhul on tavalisel suhkrul küpsetist kooshoidev toime. Sellisel juhul tasub mett kasutades meekogust tasapisi suurendada.
  10. Kui varud talveks korraga rohkem mett, siis säilita seda jahedas ja pimedas. Parasjagu kasutuses oleva mee purki võid hoia toasoojas laua peal.
  11. Kristalliseerunud mee pehmendamiseks aseta meepurk umbes 40-kraadisesse vette, sega mett mõne aja pärast. Ära kasuta mikrolaineahju!
  12. Küpsetamisel tuleb mett kuumutada ja nii kaovad mee tervistavad omadused, ent säilivad muud head omadused ja eelkõige maitse.
  13. Kui kasutad hoidiste tegemisel suhkru asemel mett, siis kasuta tavalisest suuremat potti, sest mesi hakkab keedes üsna tugevasti vahutama.
  14. Hoidistades kasuta pigem mahedamaitselist mett, et tooraine (näiteks marjade) enda maitse peitu ei jääks.

Naudi mett sajal erineval moel!