Meehommik

Meehommik on armas algatus, mida peetakse üle Euroopa ja mis võiks traditsiooniks saada ka meil.

Igal aastal tähistavad mesinikud ja meesõbrad üle Euroopa novembri kolmandal reedel meehommikut (Honey Breakfast) – meepurk tõstetakse lauale, menüüs on meetoidud ja meeltes oma koht mesilastel. Meehommik on hea aeg rääkida lasteaias ja koolis lastele mesilastest ja meest. Ka kodus võiks küpsetada pannkooke, niristada neile peale mett ja jutustada lastele mõni mõnus lugu mesilastest ja meest. 

Kutsu meehommikul mesinik kooli või lasteaeda külla

Kui tahaksid tähistada meehommikut, kuid teie klassil või lasteaiarühmal ei ole veel “oma mesinikku”, kes teile meehommiku puhul mee ja meetarkustega külla tuleks, siis kirjuta meile! Ideid leiad ka järgmist nuppu vajutades.

Tähista meehommikut kodus koos perega

Meega hommikusööki võib süüa ka kodus. Kui reede hommik on argipäevaselt kiire, tähista meehommikut pühapäeval – koos äsja pliidilt tulnud pannkookide, Kreeka jogurti, marjade ja meega või muu mõnusa meetoiduga.

meehommiku lugu

Meehommiku traditsiooni kutsusid aastal 2006 ellu Sloveenia mesinikud. Nende algatusel viivad mesinikud igal aastal novembrikuu kolmandal reedel kohalikele lasteaedadele ja kooliklassidele mett, et õpetajad saaksid seda lastele hommikusöögi juurde pakkuda. Taoline meehommik on omamoodi sügisese lõikuspeo tähistamine ja rõhutab mee kui kohaliku ja väärtusliku toiduaine tähtsust.

Tänavu toimub meehommik 15. novembril. Meehommikut võib pidada lasteaedades, koolides ja kodudes, mett võib kasutada oma lemmikretseptides maitsestajana, lihtsalt pannkoogi peal või jogurtiga segatult.

Juba mitu aastat on Eesti Mesinike Liit kutsunud ka Eesti mesinikke algatusega ühinema ja viima oma kohaliku lasteaeda mett. See on seni kujunenud üsna vabas vormis sündmuseks – kes kingib lasteaiarühmale või kooliklassile lihtsalt mett, kes on valmis lastele mesilastest ja meest ka juttu juurde rääkima. Tänavu soovime meehommiku kena kommet laiemalt levitada ja pakume lasteaedadele ja koolidele, kel seni “oma mesinik” puudu, võimalust kogeda, kuidas saab külla kutsutud mesinik aidata neil laste hommikut meetarkuste ja meemaitsetega rikastada.

Eesti Mesinike Liidu üleskutsel osalevad kampaanias selleks soovi avaldanud mesinikud, kellel on mesindusalane kogemus ja tahtmine oma mee- ja mesindusmõtteid lastega jagada. Meehommikul on nende külaskäik tasuta.

Miks meehommikul osaleda ja kuidas on olnud kogemusega rahul eelmiste meehommikute lasteasutused, sellest saate lugeda näiteks sellest ajakirjas Mesinik (talv 2023) avaldatud artiklist.

kuidas osaleda?

Kui soovite meehommikul mesinikku külla kutsuda, leidke sobiv aeg oma klassi päevakavast. Üle-euroopaline meehommik toimub reedel, 15. novembril, kuid sobiva aja võib kokku leppida ka sellele järgneval nädalal, 18.-22. novembril. Lasteaias piisab ilmselt 15-20 minutist, koolides võib plaanida meejuttudele poole või terve koolitunni.

Seejärel ootame Teie kirja meie meehommiku kampaania juhile Krista Kivisalule krista@mesinikeliit.ee koos järgmise infoga.

  1. Lasteasutuse nimi ja aadress.
  2. Kontaktisiku nimi, telefon ja meiliaadress.
  3. Mitmes klass mesinikku kutsub ja laste arv klassis. 
  4. Mis päevadel ja kellaaegadel soovite mesinikku külla kutsuda.

Selle info alusel viime teid kokku sobiva teie kandi mesinikuga, kes suhtleb teiega juba ise edasi.

Mida veel teada?

 

Osalema ootame kõiki koole-lasteaedu üle Eesti. Väga oodatud on kirjad neilt koolidelt-lasteaedadelt, kel seni pole meehommikut pidada õnnestunud. Kui teil on “oma mesinik” juba olemas ja koostöö klapib, võtke kindlasti temaga ühendust.

Oleme tänulikud, kui olete nõus jäädvustama meehommikust fotosid ning neid meiega jagama, et saaksime neid avaldada oma Facebooki-lehel ja ajakirjas Mesinik. Pärast kampaaniat palume teil vastata tagasisideküsitlusele, et saaksime järgmisel aastal pakkuda veel paremat kogemust nii lastele, õpetajatele kui ka mesinikule.

Kui soovite mesilastest rohkem teada või sõita kevadel lastega mesinikule külla (näiteks mesilaste päeval, 20. mail), on seegi võimalik. Küsige jätkuva koostöö võimaluste kohta “oma mesinikult” ja omavahel tingimustes kokku leppides. Arvestage mesiniku töö eripäraga – kevadel on mesilas kiired ajad, igaüks ei saa vastuvõttu endale lubada – ja mõelge läbi, kuidas saate mesilakülastust vastuvõtjale tasustada. Ja muidugi võite uurida infot ka meilt, kirjutades krista@mesinikeliit.ee.

Aitäh mesilastele ja mesinikule mee eest!

(Tänu teeb alati südame soojaks. Eriti armsad on need tänusõnad, mida mesinikud on kuulnud lastelt meehommiku lõpus ning lugenud laste joonistatud-kirjutatud kaartidelt).