Aasta mesinik ja mesilaste sõber 2024 nominendid

Aasta mesinik 2024 nominendid

Nominentide esitajaid oli üle kolmekümne, mitmed esitasid ühe ja sama kandidaadi. Siin on esitatud koondkirjeldused, lõppu lisatud üks lause ühelt esitajalt siinse teksti koostaja vabal valikul.

Hääletamislehele pääseb siit.

Daniil Brant

Daniil alustas mesindusega 2016. suvel, olles siis 12-aastane. Ta on osalenud ülemaailmsetel noorte mesinike võistlustel (IMYB) ning toonud sealt kõrgeid kohti aastatel 2018 ja 2019. Praegu toimetab ta Tartumaal Alfalfa tõumesilas ja hindab 200+ tõuperet. Daniilil on väga head mesindusalased teadmised ja ta on alati valmis neid jagama. Ta populariseerib mesilasperede varakevadist võrdsustamist, Iltise-Saarepuu andmispuuri ja tõumesilaste tähtsust. Daniil valib leseliine saartele, tema juhendamise all on kolm puhaspaarlat: Naissaar, Rammu ja Mohni koostöös Erki Naumanise, Kalev Korneti ja Janek Saarepuuga. Tegeleb innukalt mesilasemadega ja mesilaste tervise paremaks muutmisega. 2021. aastal õppis ta mesilasemasid seemendama ning pakub seda ka teenusena.

Geenitehnoloogia tudengina tunneb ta suurt huvi mesilaste geneetika vastu, on läbi viinud küsitluse, uurides, mis mesilastega Eesti mesindatakse. Hoiab end järjepidevalt kursis uute mesindus- ja mesilaste teemaliste teadustöödega. Daniil on Tallinna Mesinike Seltsi juhatuse liige ja Eesti Mesilaste Aretusühingu (EMA) üks asutajatest. EMA ühingus on tema põhiülesandeks peale leseliinide valiku Eesti tõumesilaste sugupuude täitmine ja haldamine.

Heiki Kruusalu: “Daniilil on sügav huvi ja põhjalikud teadmised ning ta rakendab neid mesilaste aretuses ja VSH liinide paljundamisel. Julge ja edasipürgiv. Mesindushuviliste klubis on tema kommentaarid ja vastused sisulised ja silmaringi laiendavad.”

 

Agnes Peinar 

Agnes on särav noor mesinik, kes peab maakodus paarikümmet mesilasperet ja õpib pealinnas aiandust. Tal on alati häid ideid ja ta on nõus neid mesindushuvilistele jagama. Agnese mesindamine võib olla kõige paremini tuntud mesindamine Eestis, sest ta jagab oma mesilas toimuvat aktiivselt sotsiaalmeedias ning hoiab Facebookis ka mesindushuviliste klubil silma peal. Seal on ta üks alalisemaid vastajaid, teiste tunnustajaid ja heade soovituste jagajaid. Just tema peab hoolt selle eest, et kommenteerijad klubis ikka sõbralikku joont hoiaksid. Sel suvel oli Agnesel korraldustoimkonna liikmena suur osa mesinike suvepäeva õnnestumisel.

Ly Kokla: “Agnes õpetab alati Faecbookis SÕBRALIKULT kõiki ja on aktiivne mesindusüritustel.”

 

Peeter Matson

Peeter on Nordmeli juht, kes võitleb kogu hingest selle eest, et Euroopa turg saaks vabaks võltsmeest, et iga mesinik saaks oma töö eest väärilist tasu, mee hind oleks õiglane ja lõpptarbija ei saaks petta. Peeter on aastaid tegutsenud selle nimel, et võltsmesi lettidelt kaoks. Teeb koostööd erinevate riikide mesinikega, on palju käinud tutvustamas Eesti mett erinevatel messidel. Tema visadus ja tahe seista vastu väga suurele valele mesinduse valdkonnas on imetlusväärne. Innovaatiline, tohutu töövõimega, lahendustele orienteeritud, tõeline ettevõtja, väga hea turundaja ja kui millesegi usub, siis pühendab ennast 100%.

Mario Kalvet: “Kui kõik mesinikud oleksid poolt nii kõvad mehed/naised nagu Peeter, siis oleks ammu mesindus au sees ja ausalt tasustatud.”

 

Krista Kivisalu

Kristale on mesilased kirg ja hobi tema töö, st kirjutamise ja toimetamise kõrval. Kohaliku mee ja mesindussaaduste väärindamist ja mesindustoodete ja -teenuste arendamist peab ta oma missiooniks. Tänavu vedas ta Eesti Mesinike liidu poolt koostöös Pärnu Lahe Partnerluskoguga Pärnumaa meepäevade korraldamist ning koostöös Läti mesinike liiduga meehommiku kampaaniat. Ta on kirjutanud ja toimetanud ridamisi raamatuid mee ja mesilaste teemal, näiteks “Meie mesilased. Tuhat tüdrukut tagaõues”, “Mesi. Tarust taldrikule” ja “Mesi. Meie igapäevane luksus”.

Aado Oherd: “Krista on hea ja hoolitsev perenaine oma koduaia mesilastele ja tänu talle on ajakiri Mesinik muutunud palju huvitavamaks ja loetavamaks, EMLi koduleht on saanud uue näo ja sisu ning regulaarselt ilmub mesinikele uudiskiri.”

 

Valmar Palmsaar

Valmar peab mesilasi Lääne-Harjumaal. Tema mesila paistab silma väga hoolsa ja hoolika suhtumisega mesilastesse, nutikate ja innovaatiliste ideedega mesindussaaduste väärindamisel ja mesilaturismi arendamisel. Valmar on avatud ja valmis oma ideid teistega jagama, ka on ta oma südameasjaks võtnud lastele mee ja mesilaste tutvustamise ning tegutseb selle nimel, et piirkonna külade ettevõtlikud inimesed teeksid koostööd ning hakkaks toimima maaturismi võrgustik.

Tõnu Paalits: “Väga abivalmis kogukonna mesinike võrgustiku loomisel ja aitab ka noori mesinike. Tubli ja mesindushuviliste seas tuntud mesinik.”

 

Tarmo Eres

Tarmo võttis tänavu enda tiiva alla Tartumaa ja Peipsiääre hobimesinikud ning tegeleb ka lastele mesindusteadmiste edasiandmisega.

Mesinduse hobikeskuse õppepäevadel ja -reisidel said hobimesinikud kokku tulla ja koos läbi teha mesinduse aastaringi. Hobimesinike seas oli alles alustavaid ja ka neid, kel 30-40 aastane kogemus. Kõik nad vajasid nõuandeid muutuvas mesindusmaailmas, k.a mesilaste haiguste ennetamisel ja nendega tegelemisel. Hobimesinikud kiitsid võimalust koos käia ja tuge saada. Oluline oli Tarmo avatud suhtlemine: ta rääkis avameelselt nii õnnestumistest kui ka ebaõnnestumistest ning jagas rohkeid kogemusi. Lisaks on Tarmo aktiivselt tutvustanud piirkonna koolides lastele mesindust (k.a praktilised tegevused mesilas), osalenud piirkonna toidukultuuri tutvustamises mesinduse kaudu, on aktiivne Eesti mesinduse tegemistes ja toonud uuenduslikud meemüügi automaadid Peipsi ja Tartumaa piirkonda.

Triinu Akkermann: “Nii hobimesinikud kui ka lapsed on avaldanud soovi jätkata kooskäimisi ning see on ka plaanis. Meie ühistest tegemistest valmis ka video.”

Valmar Lutsar

Valmar on mesinduse eriala juhtõpetajana Olustveres jaganud oma teadmisi väga paljudele algajatele, peale selle tutvustanud mesilaste tegemisi ja mesiniku töid, osaledes videofilmide tegemisel. Ta on asjalik, usaldusväärne ja väsimatu mesindusvõtete ettenäitaja ja juhendaja. Valmar on aasta mesinik aastast 2021.

Maire Valtin: “Valmarilt saab alati nõu küsida, ta on lahke ja sõbralik, suurte teadmistega mesinik-koolitaja.”

 

Taavi Tull

Taavi on mesindusega tegelenud alates 2006. aastast. Koos isa Jaanus Tulliga on nad oma 1700 mesilasperega üks suurimaid meetootjaid Baltikumis ja ka Põhjamaades. Taavi juhib meetootmisettevõtet Kumalane OÜ, mille mesi jõuab poelettidele Meveda mee nime all. Koos kolleegidega Eesti Kutseliste Mesinike Ühingust on Taavi tegutsenud ja esinenud aktiivselt meeturu puhastamise nimel.

Kaia Kikkas: “Tubli noor edasipürgiv ja töökusega silmapaistev mesinik. Julge uuendusi katsetama, rahuliku iseloomuga ja sõbralik.”

 

Andre Lusti

Andre on üks meie mesilasemade kasvatajatest ja Eesti Mesilaste Aretusühingu liige. Paljudele mesinikele on ta mesindusõpetaja ja rahulike, hästi arenevate, töökate ja hügieeniliselt käituvate mesilasperede ja emadega varustaja.

Aleksander Ankertau: “Andre on alati abivalmis nõu andma. Kasvatab mesilasemasid ja teeb seda hingega.”

 

Sigmar Naudi

Sigmar hoolitseb 150+ mesilaspere eest. Lisaks teeb aktiivselt mesilastega seotud teadustööd Eesti Maaülikoolis ja oli ka üks rahvusvahelise mesinduse tippkongressi EurBee 10 organisaatoritest. Sigmar on Eesti Kutseliste Mesinike Ühingu juhatuse liige.

Risto Raimets: “Sigmar on tulihingeline mesinik ja kaitseb peagi ka oma doktoritöö jätkusuutliku mesinduse teemal.”

 

Janek Saarepuu

Janek on üks meie tuntumaid mesilasemade kasvatajaid. Tema Alfalfa tõumesilas on üle 200 pere, aretustöö on aastate jooksul muutunud aina täpsemaks ja suund on sinnapoole, et mesilased olekid terved, talvituksid hästi ning tooksid hästi mett. Janek tegeleb ka mesilasemade seemendamisega ning on oodatud esineja mesindusüritustel.

Rein Pedaja: “Janek valib oma aretuses hügieeniliselt käituvaid mesilasemasid ja on korraldanud emadekasvatuse koolitusi.”

 

Rasmus Paesüld

Rasmus alustas mesilaste pidamist aastal 1988 ning mesindab Läänemaal. Tal on koolitajakogemus nii sotsiaalpedagoogi kui ka MTÜ Alustame Algusest koolitajana. On käinud end täiendamas Euroopas mesinduskoolitustel. Ta teab, tunneb ja teeb oma ala hästi ning annab meeleldi ja lihtsalt edasi oma teadmisi.

Ingrid Annerviek: “Rasmus on parima mee tootja ja parim mesilaste tundja. Miks? Sest ta oli mulle õpetajaks!”

 

Andero Tank

Andero tegutseb mesinikuna oma suguvõsa põlistalus Viljandimaal. Mesindusega on Kärma talus tegeletud aastakümneid. Andero hoolitseb mesilaste eest kirega, kasvatab mesilasemasid ja on avatud uuendustele. Ta peab väga oluliseks Eestimaa loodust ja selle hoidu. Kärma talus kasvatatakse mahedalt ka lihaveiseid ning taastatakse jõeluhta. Talu pidav perekond Tank valiti Viljandimaa aasta pereks.

Sigrid Häkkinen Tank: “Andero on elurõõmus, sõbralik ja positiivse ellusuhtumisega, alati abivalmis ja ülitöökas. Ta on kohalikele hobimesinikele mentor, talle võib igal ajal helistada oma murede või rõõmudega, ta kuulab, annab nõu, arutleb ja elab kaasa.”

 

Salu Mesila (Gea Kuuder, Riho Rüütel)

Gea ja Riho on südamega tegijad, kes mõtlevad nii kogukonna, klientide kui ka mesilaste heaolule. Keskkonnast hoolivad ja tugeva brändi loojad. Ainsad meemüüjad, kes on igapäevaselt ning iga ilmaga Kuressaare turul esindatud. Nende mesila on tegutsenud juba üheksa aastat. Ettevõtte visioon on saada juhtivaks looduslike ja jätkusuutlike mesindussaaduste pakkujaks ja inspireerida inimesi hindama ja austama looduse rikkust. Salu mesila kasutab keskkonnasõbralikke meetodeid, mis toetavad Saaremaa looduse hoidmist, ning on tuntud oma sihikindla töö ja professionaalsusega.

Helena Rahu: “Nii suure südame ja hingega tegijad väärivad aasta mesiniku tiitlit!”


Mesilaste ja mesinike sõbra 2024 nominendid

Olav Kreen

Olav on põllumees ja teraviljakasvataja Rabaveere farmist Lääne-Virumaal.  Juba varasest noorusest on ta õppinud nägema loodust ja teab, et inimene on osa loodusest ja ümbritsevat keskkonda tuleb hoida. Edu saab saavutada  mesinike ja põllumeeste vahelisest ausast koostööst ja üksteise mõistmisest. Ühistel nõupidamistel lepiti kokku, et mesindus on osa põllumajandusest. Ilma tolmeldajateta oleks inimese toidulaud väga palju kesisem ja vaesem.

Aado Oherd: “Olav mõistab, et mesilastelt saab palju õppida. Mesilased on suurepärased suhtlejad, kes märkavad probleemi ja muudavad oma käitumist pere hüvanguks.”

 

Kairi Raime

Kairi on juhtinud teadlaste poolelt Eesti viimaste aastate olulisimat mesindusalast suurprojekti, mee-DNA testi väljatöötamist. Selle käigus on ta teinud suurepärast koostööd mesinikega, otsides võimalusi projekti edasi arendada. Mee-DNA test on juba valitud Tartumaa aasta teoks ja on üsna tõenäoline, et just see, Eestis loodud innovaatiline mee ehtsust tõendav meetod, saab Euroopa meeturu korrastamise peategelaseks.

Krista Kivisalu: “Tänavu on Eestis mee-DNA mängutuleku aasta – ja kes siis muu kui Kairi võiks olla mesinike sõber 2024.”

 

Jaan Liira

Jaan on Tartu Ülikooli taimeökoloogia professor. Ta on uurinud teadlaste ja põllumeeste koostöös mesilaste eelistusi lillepõldude rajamisel.  Uuringu ühe tulemusena on nüüd selgem arusaam, kuhu, millal ja milliseid lillesegusid külvata, et mesilaste korjeperiood oleks pikem, nd saaksid võimalikult palju nektarit korraga kätte ja samas tahaksid ka looduslikud tolmeldajad, eelkõige kimalased, nendel õitel käia. Jaani tehtud mesilaste korjejalade ja -taimestiku uuringud annavad mesinikele väärt infot korje planeerimisel.

Jaan on ka eelkõige mesinikele mõeldud Maa-ameti teemarakenduse MaaeluGIS looja, suur loodusesõber ja elurikkuse asjatundja.

Daniil Brant: “Jaani panus Eesti mesindusse on arvestatav.”

 

Piret Hartman

Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman on olnud kaasatud mesinike muredesse kohe ametisseastumise algusest peale. Oma Facebooki-lehel kirjutab minister nii: “Eesti teadlased ja meetootjad on missioonil üleilmse meeturu võltsmeest puhastamiseks. Toetan seda algatust. Rääkisin sel nädalal ka Luksemburgis Saksa põllumajandusminister Cem Özdemiririga mee DNA-testide kasutuselevõtust, et turule jõuaks ainult puhas kraam.”

Jaanika Matson: “Minister Hartman suhtub täie tõsidusega mesinduse tulevikku.”

 

Tauno Laasik

Tauno on kohaliku toidu entusiast ja hobimesinik, kelle eestvedamisel alustas tänavu Peipsi veerel tegutsemist Peipsimaa mesinduse hobikeskuses. Hobimesinike  kohtumis- ja enesetäiendamise kohana annab see võimaluse saada nö mentormesinik, küsida nõu ja vaadata, kuidas teised mesindavad. Ka algajad saavad hobikeskusest esimese arusaamise mesindusest.

Tiina Soon: “Tauno Laasik ja Tarmo Eres on tublid mehed, kes Lõuna- Eestis jagasid oma teadmisi teistele. Toimunud hobimesinike koolituste sari andis ka algajatele julgust alustada mesindusega.”

Hääletamislehele pääseb siit.