Mesinike ja jahimeeste koostöös on nüüd täiustatud Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) e-rakendust JAHIS, kus mesinikud saavad kirja panna karukahjustuse juhtumid ja need jõuavad jahimeeste ulukiseire andmetesse.
Kahe sektori ühishuvina täiendatud jahilubade infosüsteemi JAHIS rakenduse saab iga mesinik endale nutitelefoni alla laadida. „Meie algne idee oli see, et kuna mesinikud ei kipu keskkonnaametile karukahjusid teada andma, sest sealne teavituse süsteem on ebamugav, on oluline luua mugavam süsteem, kuidas saab jälje jätta sellest, kui karu on mesilas käinud,“ ütleb idee autor, mesinik Peeter Kuusksalu. „Kuulun ka lamba- ja kitsekasvatajate liitu, kes teeb jahimeestega hundikahjustuste teemal sarnast koostööd. Kui mesinikud infot ei jaga, ei teagi riik karu tekitatud kahjusid, see omakorda aga tähendab, et karude küttimismahud pole paigas, tekivad nuhtlusisendid ja mesinike kahjud suurenevad.“
Ebamugavama teavitamise süsteemi kõrval on veelgi põhjusi, miks mesinikud keskkonnaametisse karukahjust teavitama ei kipu: kahju menetlemise pikk aeg, vähemotiveeriv kompensatsioon või negatiivne kompensatsiooniotsus. Sellest lähtudes tegi Eesti Mesinduskogu Eesti Jahimeeste Seltsile ettepaneku täiendada jahilubade elektroonse infosüsteemi JAHIS ulukiseire sektsiooni nii, et mesinikel oleks võimalik karukahjud sinna kirja panna. Samasugune võimalus oli seal juba varem loodud kariloomakasvatajatele hundikahjude raporteerimiseks.
Mesinike jaoks täiendatud infoga JAHIS alustas kevadel. Mesiniku vaates saab sisestada kahjustatud tarude ja hukkunud mesilasperede arvu ning lõhutud inventari. Keskkonnaagentuur saab rakenduse andmeid reaalajas vaadata.
Nö karukahjude kaart pole praegu sisselogijale nähtav, kuid EJS ja mesinduskogu saavad vajadusel omavahel kiiresti infot vahetada ja liikmetega jagada. Seega – kui plaanid mesilagrupi uude kohta viia ega ole kindel, et sealkandis mõni mesikäpp ees ei oota, küsi oma organisatsioonilt JAHISE viimaseid karukahjude andmeid.