Pärnu Lahe Partnerluskogu, Eesti Mesinike Liit ja Visit Pärnu korraldavad koostöös 5.-6. juulil 2024 Pärnumaa meepäevad.

Mesi on meie looduse erilisemaid ande ja igaühele kättesaadav kohalik luksus. Meepäevad aitavad avastada mee maitseid ja tutvustavad uusi võimalusi, kuidas mett toidu ja jookide valmistamisel kasutada. Muide, Pärnumaa on rikas mesilate poolest ja siin leiduvad Eesti liigirikkaimad niidud!

 

Reedel, 5. juulil on avatud Pärnumaa mesilad ja kodukohvikud. Nende külastamine sarnaneb avatud talude päevade formaadiga.

 

KUI LÄHENED PÄRNULE LÄÄNE POOLT:

Aasa Mesi (Jaani talu, Lõpe küla, Lääneranna vald)

5. juulil kl 11, 13 ja 15 teeb mesinik Raimo Mihkelson huvilistele tuuri mesindusruumides. Osaleda saab küünalde valmistamise töötoas. Avatud on kohvik, maitsta ja osta saab värskelt auhinnatud metsaõite mett – tänavu juunis võitis Aasa Mesi mahe metsaõitemesi rahvusvahelisel meekonkursil London International Honey Awards kuldmedali. Tuur on tasuta, töötuba tasuline, osaluspanus kohapeal.

Raimo Mihkelson, tel +372 516 2347, aasamesi@gmail.com, aasamesi.ee

 

Panga mesila ja mesilasteraapiamaja (Panga talu, Ura küla, Lääneranna vald)

5. juulil kl 14 räägib perenaine Silva Tamsalu apiteraapiast, tutvustab tarutervisetooteid ja jagab kogemusi, kuidas mesilased teda aidanud on. Saab tutvuda mesilasteraapia-alase kirjandusega ning võimalusel proovida mesilasteraapiamajas nn „mesilaste peal puhkamist“ – traditsioonilistes mesindusmaades levinud moodust stressi jm tervisehädasid turgutada. Talukohvikus pakutakse kohvi ja kergeid näkse, saab osta roosiaia kärjemett ja mesindusteraapiast inspireeritud tooteid. Võta kaasa sularaha – seanss mesilasteraapiamajas on tasuline.

Silva Tamsalu, tel +372 5347 8379, silva.tamsalu@gmail.com, FB: pangaroosid

 

Tamme talu ürdiaed (Malda küla, Pärnu linn)

5. juulil kl 11 ja 13 teeb ürdiaia perenaine Heli Viedehof ürdiaias tuuri ja tutvustab mesilaste lemmiktaimi aias. NB! Tuur on tasuline, osaluspanus kohapeal. Osta saab ürdiistikuid – Tamme talus on valmimas uued hooned ja juba praegu on siin Baltimaade suurim valik maitse- ja ravimtaimi.

Heli Viedehof,tel +372 5625 3075, tamme.aiandustalu@gmail.com, tammetalu.eu

 

Lindi Vana Kooli Kohvik (Lindi küla, Pärnumaa)

 5. ja 6. juulil pakub Vana Kooli Kohvik lisaks tavapärasele menüüle ka erimenüüd, näiteks kana-kookosesupp koriandi ja meega ja sealiha õlle ja meega. Muide, Vana Kooli Kohvik Lindil on teist aastat Falstaff Nordic 20204 soovitusega!
Anneli Koppel, tel +372 5439 0621, anneli.koppel@gmail.com
KUI LÄHENED PÄRNULE PÕHJA POOLT

Sirje Mölderi mesindus (Ülase 14, Pärnu-Jaagupi alev)

5. juulil kl 11, 13 ja 15 teeb perenaine Sirje Mölder tuuri meemajas, annab maitsta oma mesila metsa-, raba- ja kanarbikumett ja võrdluseks reisidelt toodud muude maade mett. Kes soovib, saab meeruumis mett lahti kaanetada ja vurritada. Kodukohvikus pakutakse kohvi ja maitsvaid meemuffineid, saab osta värsket mett.

Sirje Mölder, tel +372 529 4015, sirje45@gmail.com

 

Kõlli talu suvekohvik (Tarva küla, Põhja-Pärnumaa)

Kõlli talus on mesilasi ikka peetud, aga mitte mesilastest ei räägi perenaine Annika Ebrok reedel, vaid katab põnevate roogadega suvekohviku laua. Pärnu lahe vimmakala äkine või haugikotlett mee-sinepikaste ehk hovmästarsase ja värske
mandelkartuliga, sametine sidrunikreem meemandli krõbuskiga, klassikaline meekook hapukoorekreemiga ja suvesalat mee-teriyaki kanast ja aiarohelisest mee-sinepikoorekastmega. Astu läbi ja söö kõht korralikult täis!

Annika Ebrok, tel +372 5911 3725, annikaebrok@gmail.com

 

Oja-Uheki mesila (Oja-Uheki, Räägu küla, Tori vald)

5. juulil näitab peremees Tiit Uhek klassikalise lamavtarudega meetalu meekäitlusruume, huvilised saavad kärgi lahti kaanetada ja mett vurritada, kas mesitaru juurde võib koos peremehega minna. Kaasa saab osta värsket mett.

Tiit Uhek, tel +372 503 9571, tiituhek@gmail.com

 

KUI LÄHENED PÄRNULE LÕUNA POOLT

Metsaluige suvekohvik (Kabli, Häädemeeste vald)

6.-7. juulil saab siit põhimenüü kõrval meega üllatusi, näiteks eksootiline Kambodža stiilis meekana.

Tel +372 53 335799, info@metsaluige.ee

Nurmeotsa talu kala ja leib (Jaagupi küla, Häädemeeste vald)
5. ja 6. juulil saab siin maitsta imehead kooslust värskest piparmündist, äsja vurritatud meest ja kodusest saiast, meeleiba, ahjuforelli steigid mee ja sinepi glasuuris.
Margus Murulauk, tel +372 5645 8781, margus.murulauk@gmail.com

Puusepa mesindustalu (Soometsa tee 20, Uulu, Häädemeeste vald)

5. juulil, nii nagu külalisi tuleb, teeb perenaine ringkäigu mee tootmisruumides, tutvustab mesilat ja näitab, kuidas mesi purki jõuab. Huvilised saavad näha, kuidas masinaga meekärgi lahti kaanetatakse. Avatud on kodukohvik, menüüs on muuhulgas meejäätis ja meetarretis.

Maarika Puusepp, tel +372 508 9393, maarika.puusepamesindus@gmail.com

 

Toidunaut (Piirisaare tee 5, Mereküla, Häädemeeste vald)
6. ja 7. juulil saab siit erimenüüs mee-tšilli kastmega mopitud kohalikku ahvenat, lisaks kohalikest rannalilledest ja meest käsitöölimonaade ning kokteile.

Tõntsu mesila ja mesilasteraapiamaja (Tõntsu, Silla küla, Pärnu linn)

5. juulil kl 11 kuni 17 igal täistunnil tutvustab pererahvas mesilasteraapiamaja, näha ja osta saab omavalmistatud keraamikat ja käsitööseepe. Võimalusel saab apimajas võtta 30minutilise seansi. Avatud on pop up kodukohvik uhke menüüga, näiteks: jäävannis serveeritud värske hapukurk vürtsika meekastmega, meekana seesamiseemnetega ja kodune kombucha mee ja piparmündiga.

Ülle Pind, tel +372 506 5514, ulle.pind@gmail.com

 

KUI LÄHENED PÄRNULE IDA POOLT

Mesila talu (Muti küla, Tori vald)

5. juulil, nii, nagu külalisi tuleb, saab tutvuda mesindusele pühendunud talu eluga, uurida põnevat värvilist mesilasvaha, osta mett ja mesindussaadusi, värvilisi küünlaid ja noori mesilasemasid. Avatud kohvik, saab meekooki ja sima.

Ülle Talimaa, tel +372 526 8643, ulletalimaa@gmail.com

 

Piesta Kuusikaru talukohvik (Kullimaa küla, Tori vald)

5. juulil kl 11-18 olete oodatud Piesta talukohvikut külastama. Menüüst leiab mõistagi üht-teist meemaitselist.

Reedel kl 11 algaval ekskursioonil räägime oma tegemistest ja ka sellest, kuidas juhtus, et Piesta maheõunaaias toimetavad juba mitu aastat meie sõprade, Meemeistrite mesilased.

 

* Laupäeval, 6. juulil koonduvad üritused Valgeranna Veinitalli. Päevakava 

kl 11 avamine

kl 11.15-12.15 Lauri Ruottinen, mee maitsete treener (Soome): „Eesti mesi – parimaid maitseid maailmas!” Näitliku loengu käigus toimub põnevate maitsekoosluste degusteerimine – siit võib leida endale uue lemmikviisi mett köögis kasutada.

kl 12.15-13.45 Mari Koppel, sommeljee: “Mesised saladused joogitööstuses: mee kasutamine alkohoolsetes jookides meil ja mujal.” Loengule järgneb Eestis toodetud meejookide degusteerimine.

Kl 13.45-14.45. Töötuba: Katrin Aid „Mee kasutamine alkoholivabade jookide valmistamisel.“ Töötoas saab valmistada lihtsaid koduseid jooke, näiteks: mee-laimi limonaad, ingveri-mee shot, külm meejook, punase sõstra mahlajook meega, kodune  sidrunilimonaad, mee-sidrunisiirup. Kohtade arv piiratud, palume ette registreerida siin. Hind 10.-/osaleja.

Kl 15-16. Töötuba: Tuuli Mathisen „Mesi köögis: salatikastmed, grillimarinaadid, magustoidud.” Töötoas saab teha universaalse salatikastme, küpsetada kufis (ehk kuumaõhufritüüris) mesise BBQ-kastmega kanatiibu, anda meega kitsejuustupirukatele see õige mekk ja katsetada, mis saab viinamarjadest, kui neid röstida meega. Kohtade arv piiratud, palume ette registreerida siin. Hind 15.-/osaleja.

Kl 14.00 ja 15.00 Sirje Mölder “Vaha köögis ja kunstis: mesilasvahast säilituslapid ja mesilasvahaga maalimine.” Maalimine kuuma mesilasvahaga on lihtne – igaüks saab hakkama! Sama lihtne on valmistada endale mõnusalt lõhnavad mesilasvahalapid toidu säilitamiseks. Töötoas saab teha nii vahakunsti kui vahalappe. Ette registreerimine pole vajalik, osaluspanus 3.-, tasuda saab sularahas kohapeal.

Toimub mee ja kohalike toodete laat, degusteerimised ning lemmikmee valimine. Avatud Valgeranna Veinitalli pitsakohvik.

Päeva juhib Tarmo Eres. Sissepääs veinitalli ja loengud on tasuta.  Kava vaata lähemalt siit.

Info:

Krista Kivisalu, tel 5693 0207, krista@mesinikeliit.ee

Eveli Ilvest, tel 5664 0673, eveli.ilvest@plp.ee

 

 

Comments are closed.