Sel aastal toimub Euroopas juba kuueteistkümnendat korda Sloveenia mesinike algatatud meehommik.
 
Sloveenia mesinike liidu ellu kutsutud traditsiooni kohaselt viivad mesinikud igal aastal novembrikuu kolmandal reedel kohalikele lasteaedadele mett, et rühmaõpetajad saaksid seda lastele hommikusöögi juurde pakkuda. See nn meehommikusöök on omamoodi sügisese lõikuspeo tähistamine ja rõhutab mee kui inimesele kasuliku toiduaine tähtsust meie laual. Tänavu peetakse meehommikut 17. novembril.
 
Meehommiku eesmärk on tõsta tarbijate, eeskätt laste teadlikkust mesilaste tähtsast rollist, populariseerida mesindussaadusi, väärtustada tervislikku eluviisi ja kohalikku toitu. Praeguseks on meehommikud lasteaedadest välja kasvanud ning neid peetakse ka koolides ja kodudes, mett ja meega valmistatud toite nauditakse ka päeval või õhtusöögi ajal. Samuti on lisandunud komme peale mee annetada lasteasutustele teisigi kohalikke saadusi, näiteks puu- ja köögivilju.
 
Mitmel pool Euroopas on mesinikud meehommikute idee omaks võtnud. Tänavu osaleb ka Eesti Mesinike liit selle toreda traditsiooni levitamisel Eestis. Näiteks on juhatuse esimees Aleksander Kilk kokku leppinud meehommiku läbiviimiseks mett oma lapselapse lasteaiale Sakus. Kutsume kõiki mesinikke meehommikute traditsiooniga ühinema, meehommikust oma kohaliku lasteaiaga rääkima ja lasteasutust meega varustama.
 
Meehommikut võib pidada lasteaedades, koolides ja igas kodus. Mett võib süüa niisama magusa ampsuna või kasutada seda toitudes. Mesi on suurepärane kana, sealiha ja köögivilja maitsestajana, imeline pannkoogi peal või jogurtiga segatult. Retsepte ja ideid leiad veebilehelt www.mesionhea.ee ja ajakirja Mesinik köögirubriigist.
 
Soovime meesõpradele head mee söömise päeva, olgu hommikul, päeval või õhtul! Palume jagada muljeid meehommikutest üle Eesti lasteaedades ja kodudes. Pilte ja kirju ootame aadressil info@mesinikeliit.ee
 
Rohkem infot meehommiku kohta
czs.si/Upload/European_Honey_Breakfast.pdf
en.czs.si/european-honey-breakfast/
Kuidas tunduks olukord ilma mesilasteta? youtube.com/watch?v=Z6BhwaLcxK4

Comments are closed.