“Aasta Mesinik 2012” tiitli pälvis perekond Lugus

Eesti Mesinike Liidu juubeli raames valiti 24. novembril Jänedal “Aasta Mesinik 2012”. Tiitli pälvisid perekond Olvi ja Jüri Lugus Põltsamaa lähedalt Pisisaare külast. Palju õnne!

Jüri ja Olvi Lugus on väga pika staažiga mesinikud Põltsamaa lähistel Pisisaare külas. Nad on alati lahkesti jagamas oma kogemusi teistele mesinikele ja meelsasti tutvustavad õppepäevadel oma mesilat ning põhjalikke mesindusalaseid teadmisi. Nii sirgetes ridades rivistunud mesitarude juures kui mesilamajas on igal pool märgata Jüri osavate meistrikäte jälgi, millele Olvi on omalt poolt kunstilisi kaunistusi ja silmarõõmu lisanud. Kuigi mesindushuviliste rohked külaskäigud nende mesilasse on pererahvale kindlasti üsna väsitavad, on Olvi ja Jüri alati väga seltsivad, abivalmid ja heatahtlikud.

Perekond_Lugus

Jüri mesindab väga novaatorlikult, kasutades ja katsetades erinevaid tarutüüpe ja tehnilisi abiseadmeid. Näiteks on ta välja mõelnud mesiniku selga säästva abivahendi, millega saab kerge vaevaga tõsta ka meekärgedest raskeid tarukorpuseid. Sellest tõsteseadmest on suur abi juba kevadisel tarupõhjade vahetamisel, et tööga üksi hakkama saada. Ka kärjeraamide kokkulöömisel ja traadistamisel ning kärjestamisel on Jüril kõik vajalikud tegevused eelnevalt detailselt läbi mõeldud ja ratsionaalselt järjestatud, et töö käigus mitte asjatult aega kulutada.

Jüri on tuntud fotograaf ja filmimees, kelle salvestisi on kindlasti näinud enamus Eestimaa mesinikest. Ka mesinike kalendris on üsna palju tema pilte avaldatud.
Olvi jagab oma mesindusalaseid teadmisi samuti läbi koolituste. Näiteks Täiskasvanute Õppe Nädala (TÕN) raames on ta huvilistele rääkinud meeravist ja mee headest omadustest.

Olvi ja Jüri Lugus on nii Põltsamaa Mesinike Seltsi kui Eesti Mesinike Liidu ühed aktiivsemad liikmed ja paljude tegemiste eestvedajad. Olgu siis tegu tubaste mesindusloengutega, kus Jüri tihti nõuandja ja küsimustele vastaja rolli satub, nagu targale mesinikule kohane. Või siis mesinike bussireisidega kodu- või väljamaale, kus Jüri oma fotoaparaadi ja kaameraga on enamasti üks esimesi bussist väljujaid ja viimaseid sisenejaid – nii palju põnevat ju vaadata ja jäädvustada. Siis on, mida hiljem mesindusreise meenutades ise vaadata ja teistele rõõmuks jagada.

“Aasta Mesinik 2012” valiti 24.novembril 2012 Jänedal Eesti Mesinike Liidu avatud koosolekul.

Comments are closed.